ما را در گوگل محبوب کنید

تیم سازی

تیم سازیReviewed by مدیر سایت on Jan 10Rating: 2.0

یکی از دغدغه های مدیریان انتخاب افراد شایسته به روشی است که در عین شایستگی بتوانند در کنار هم با کمترین چالش فعالیت کنند. از سویی دیگر استفاده بهینه از توانایی های پرسنل و کاهش سطح استرس آنها چالش های دیگری است که پیش روی مدیران می باشد و در بسیاری موارد زمان و ابزار لازم برای شناسایی و پیش بینی نقاط قوت و ضعف افراد در اختیار مدیران وجود ندارد لذا در هر سطحی از سازمانها نارضایتی و ناکارآمدی پرسنل دیده می شود. به عبارت دیگر بیشتر اوقات آنچه در ذهن مدیران وجود دارد با آنچه در عمل بوسیله پرسنل در شرکت اتفاق می افتد اختلاف زیادی دارد و این امر موجب نارضایتی هم مدیران و هم پرسنل سازمان می شود.
?از جمله روشهای لازم برای کارایی تیم و کاهش تضادها، استفاده از علم شخصیت شناسی MBTI است که امروزه در سراسر دنیا رواج و کاربرد فراوانی دارد. این علم نه تنها در تیم سازی(Team Building) بلکه در رشد شخصی، مشاوره روابط، رهبری و بسیاری زمینه های دیگر نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
BTRI که به معنی Belbin Team Role Inventory و MTR-i به معنی Management Team Role Indicator هر دو برای بکار گیری موثرتر افرادی با تیپ های شخصیتی متفاوت در تیم مورد استفاده گسترده قرار می گیرند
در تیم سازی (Team Building) پرسنل به عنوان اعضای وابسته تیم‌ها درنظر گرفته می‌شوند و این شامل افرادی نیز می‌شود که به تنهایی کار می‌کنند. به طور کلی تیم سازی برای توسعه سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما قابلیت تعمیم برای سایر زمینه‌ها مانند تیم‌های ورزشی را نیز دارد. تیم سازی بر روی دست یابی به بیشترین کارآیی تمرکز می‌کند که ارتقای شخصی، ارتباط موثر و مثبت، مهارتهای رهبری و توانایی کار با یکدیگر به عنوان یک تیم را به همراه خواهد داشت. بعلاوه تیم سازی به عمل انتخاب و تشکیل یک تیم از ابتدا نیز گفته می‌شود که شامل نیازسنجی، مصاحبه، سنجش و انتخاب، سازماندهی و رهبری می شود.
در تشکیل یک تیم فاکتورهای مهمی دخیل هستند؛ ۵ فاکتور مهم زیر نقش تعیین کننده و بنیادین در موفقیت تیم ایفا می‌کنند و در تیم سازی با MBTI و MTR-i بسیار مورد توجه قرار می گیرند.
۱) اعضای تیم
۲) روابط تیمی
۳) حل مساله بصورت تیمی
۴) رهبری تیم
۵) محیط سازمانی
?استفاده از این مدلها سبب می شود که بهترین و موثرترین افراد در جایگاه مناسب تیمی قرار بگیرند و وظایف و روابط بین آنها بصورتی تعریف شود که تیم از لحاظ رهبری تیمی، روابط داخل تیمی، ارتباط با بیرون، حل مساله، رفع تناقضات و کاهش استرس و تنش در بهترین سطح ممکن قرار بگیرد. در نتیجه همه این فعالیت ها توان تولید و بازده تیم افزایش می یابد که سود بیشتر و بطور غیر مستقیم کاهش هزینه های را برای سازمان در بر دارد. به علاوه مدیریت و هدایت پذیری تیم تا حد زیادی با وضوح و سهولت بیشتری امکان پذیر خواهد بود.

منبع : متین کالا مارکتینگ


ارسال نظر


مقاله های برگزیده در خصوص دستمال کاغذی و انواع دستمال کاغذی - تولید دستمال کاغذی - صنایع غذایی - مواد اولیه - آموزش


عملکرد دستمال کاغذی ها

عملکرد دستمال کاغذی ها

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که کدام یک از وسایل بهداشتی خشک کننده بهتر از بقیه عمل می‌کند. با توجه به تحقیقی که در دانشگاه واشینگتون انجام شد، خشک کننده های برقی با گرمای خود باکتری‌ها را از بین نمی‌برند اما دستمال کاغذی این میکروب‌ها را …

متن کامل

نکات بهداشتی در خصوص دستمال کاغذی

نکات بهداشتی در خصوص دستمال کاغذی

نکات بهداشتی در خصوص دستمال کاغذی لطفا بادقت مطالعه کنید درهنگام خرید دستمال کاغذی به تاریخ تولید دستمال کاغذی . شماره بهداشت .شماره استاندارد بر روی دستمال کاغذی که قابل استعلام است دقت کنید که دستمال کاغذی های ارزان قیمت دال

متن کامل
FAQ Powered by iProDev